את תתחילי את שלי ואני אסיים את שלך

הבוקר, בשיחה עם שכנה יקרה, התבהרה אצלי ההבנה כמה אנחנו שונות זו מזו. איך משימה מאתגרת ביותר עבור אחת, בשביל האחרת קלילה ביותר וההפך. אני יוצאת לכתוב קצת, אמרתי לה. תמיד כל כך קשה לי להתחיל. אצלי זה בדיוק הפוך! היא עונה, יש לי המון התחלות. דווקא עם ה"סופים" ממש קשה לי. סיכמנו את השיחה  – את תתחילי את שלי ואני אסיים את שלך!

אנרגיה של התחלה

בשנה שעברה עסקתי בשני קצוות הגוף, הראש והזנבהיום אני מתבוננת בקצוות אחרים, התחלה וסיום, ובתנועה המתרחשת בכל אחד מהם. 

לנועם שלי (9 חודשים) אנחנו קוראים הטייס כי התנועה שלו עוד לא ממוקדת לשום כיוון, מתפזרת לכל עבר. שום צורה מאורגנת. או שאולי כן? כשמתבוננים רואים שנועם מחפש, בודק, מתנסה – ורק אז מתקדם. ממש לא במקרה. בדרך כלל – זה לעבר משהו של אחיו הגדול… או משהו ש"אסור".

אני מתבוננת על עצמי – ומה אני צריכה בשביל להתחיל? לרוב זה יהיה קשר, חיבור, אמון. מתוך כך, משהו אצלי מתחיל לזוז.

הטייס

שיאצו, מתחילים

אני חושבת על התחלות בשיאצו. התחלות של טיפולים, התחלות של הדרך הזו. גם כאן, הקשר הוא הדבר החשוב. מתוך הקשר מגיע הריפוי. מתוך ההכרות עם הגוף והמאפיינים הייחודים לו, מגיע המיקוד הנכון לטיפול. השיאצו "אומר" אני כאן בשבילך, אני איתך! אני לא אלך נגד הגוף ולא אפעל בכוח. לא אנסה לשנות אותך. מה שכן יקרה כאן, זאת היכרות. ובהיכרות הזאת נבין איזה צורך של הגוף או הלב לא מקבל מענה. איזה מקום בגוף משווע למגע, לנשימה או לתנועה מחודשת. לפעמים קורה נס קטן והתהליך הזה מזורז. ברוב המקרים, נצטרך קצת זמן וסבלנות לבניית מערכת נותנת אמון המאפשרת להרפות ולהירפא.

בתחילת דרכי, כתלמידה, חששתי שהתנועה שלי בהתחלה מתפזרת, נטולת כיוון. אבל זה לא כך. זו תנועה אחרת, תנועה של התחלה, של היכרות. ממש כמו נועם – שמכיר עכשיו את העולם. 

סבלנות לעמימות

בשלב הראשוני הזה בטיפול, נדרשת סבלנות. נדרש אורך רוח להיות במצב של התחלה והכרות. ההתחלה פעמים רבות כאוטית, רווית אי ידיעה. זה יכול לאפיין התחלות באופן כללי, גם של שנת לימודים או עבודה חדשה. 

בטיפולים ראשונים בקליניקה, תמיד קופץ לי לראש הקול הפנימי המוכר "את כבר אמורה לדעת הכל ולראות כל פרט בתמונה, הרי את עוסקת בשיאצו יותר מעשור". אבל אז אני מזכירה לעצמי את אותה סבלנות נדרשת. סבלנות לראות ולהרגיש את תגובת המטופל או המטופלת ולהכיר את הגוף. לחלק מהאנשים צריך לתת זמן להכיר את סגנון הטיפול הזה בפעם הראשונה. גם להגיע לאבחנה הנכונה והמדוייקת, לעיתים נדרש זמן. אז אני לוקחת נשימה ומאפשרת מקום ליצירת קשר והכרות עמוקה. 

שיאצו בקליניקה

אבל קודם צריך להיפרד

כמטפלת, אני קודם צריכה להיפרד מהרצון העז לדעת הכל נורא מהר. רק כך אוכל לתת למידע חדש להיכנס. במילים אחרות, אני רוצה לרוקן קצת מחשבות ודעות כדי לראות באמת את מי שנמצא מולי במלואו.

עבור המטופלים, ובמיוחד אלו שמעוניינים להיפטר מכאב, ממתינה פרידה משלהם. אנסה לברר מהו המקור לכאב. האם משהו ביציבה השתבש, בהליכה או אולי בשנת הלילה. איזה פעילות גופנית מתקיימת והאם היא מיטיבה לאותו אדם. לעיתים הטיפול נותן את הכוח להיפרד מהרגל ישן ולהתחיל בהדרגה לבנות הרגל חדש, שיועיל לגוף ולנפש.

ולמה דווקא עכשיו בסתיו?

הסתיו היא ה-עונה של הפרידות. נפרדים מהקיץ, מהחופש ומהשנה הקודמת עם כל מה שכבר התרגלנו אליו. אנחנו עומדים לקראת שנה חדשה והזדמנויות חדשות. יש המייחסים לזמן הזה חשבון נפש. תקופת מעבר של חשיבה על הישן ובריאה של משהו חדש. העצים עומדים בשלכת ומשירים את העלים. ברפואה סינית, היכולת להיפרד ולהשתחרר מהישן (Letting go) מיוחסת לאיברים מעי גס וריאות. שניהם, כענף במבוק חלול, יכולים להוציא פסולת מהגוף. התופעות האופייניות לעונה הזאת גם הן קשורות לריאות – שיעול, צינון, התקררות, אלרגיות. לכולן קשר למערכת הנשימה. מחלות אלו מחלישות את אנרגיית הריאות ועלולות לגרום לנו לעייפות ותשישות. מבחינה ריגשית ואנרגטית, עצב, צער ואובדן עלולים לפגוע בריאות. עצב גדול גורם להתכנסות בית החזה, לפגיעה בנשימה ופגיעה במיצוי יכולתן של הריאות. מגע נכון ותירגול של שחרור ונשימה יאפשר לעשות שינוי של ממש באנרגיה זו.

טיפול שיאצו בקליניקה

את תתחילי את שלי ואני אסיים את שלך

חזרה לשכנתי היקרה… לכל אחת מאיתנו ההתחלות והסופים שלה, ולא נוכל להחליף זו עם זו. אבל לפעמים אנחנו זקוקים למישהו נוסף שיראה את התמונה. לדמות אחרת שתיתן לנו תמיכה קלה או תעזור לנו לראות את מה שמפריע ועוצר. הנה, רק תשומת הלב שהקדשתי, במשפט אחד, לקושי שבהתחלת תהליך הכתיבה גרם לי לשחרר משהו והמילים גלשו אל הדף בקלות, או לפחות – בקלות יחסית. אני מקווה שגם שכנתי שמה לב ל'סופים' שלה היום. אולי הם באו לה יותר בקלות. כשמוכנים לקבל תמיכה ומגע וליצור קשר, כשיש סבלנות להכיל משהו חדש, כשמוצאים את האדם הנכון לליווי, אפשר לטפל בשורש העניין ולצמוח למחוזות חדשים.

 

 

 

 

6 תגובות
 1. עופרה הגב

  כתבת מהמם בהמון רגישות. מחכה מאד למפגש שלנו.

 2. דפנה אלוש הגב

  אוהבת מאוד את הדרך שבה את מתארת את תהליך הטיפול, הדרך בה את קושרת ברגישות כזו את תהליך הטיפול לתהליכים שאנחנו חווים ביום יום שלנו.

 3. עמיחי הגב

  כותבת נפלא עם המון רגישות והעמקה!! כיף לקרוא!! שנה טובה וחג שמח!!

 4. יעל הגב

  שנה טובה וגמר חתימה טובה עמיחי יקר. כיף לקבל כזאת תגובה מפרגנת.

השארת תגובה